• 09202170520
 • 021-65606490

میکروسکوپ نوری

میکروسکوپ چیست ؟ میکروسکوپ حاصل ترکیب دو واژه یونانی micros (ریز) و skopien (دیدن یا بررسی کردن) است. میکروسکوپ انواع متفاوتی دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است.
انواع

 • میکروسکوپ بیولوژی
 • میکروسکوپ دانش آموزی
 • میکروسکوپ متالوژی
 • میکروسکوپ یک چشمی
 • میکروسکوپ دو چشمی
 • میکروسکوپ سه چشمی
 • میکروسکوپ استاد و دانشجو ( پنج نفره و سه نفره)
 • میکروسکوپ اندازه گیری با نرم افزار سه بعدی
 • میکروسکوپ چینی و نور عبوری انعکاسی
 • و…

میکروسکوپ های پلاریزان شاخه ای از میکروسکوپ های نوری هستند که به واسطه استفاده از نور پلاریزه به این نام خوانده می شوند. از این نوع میکروسکوپ ها بیشتر در زمینه هایی همچون مطالعات مختلف بر روی انواع سنگ ها ، مواد شیمیایی کریستالی و ترکیبات آلی استفاده می شود؛ از دیگر کاربری های میکروسکوپ پلاریزان می توان به مطالعه بر روی ساختار کراتین ها ، عضلات و کلاژن ها اشاره کرد. خصوصیتی که این میکروسکوپ ها را از سایر هم نوعان ریز بین خود جدا می سازد استفاده از نور پلاریزه در ساختار کار آنها است .

میکروسکوپ نوری پولارایزشده برای مشاهده و عکاسی از نمونه هایی که به وضوح قابل مشاهده هستند به علت خصیصه نوری آنیزوتروپیک آنها طراحی شده است. برای انجام این کار، میکروسکوپ باید با هر دو پلاریزاسیون مجهز، در مسیر نور جایی قبل از نمونه قرار گیرد و یک آنالیزر (پلاریزاسیون دوم)، در مسیر نوری بین دیافراگم عقب هدف و لوله های مشاهده قرار گیرد یا پورت دوربین کنتراست تصویر از اثر متقابل نور قطبش هواپیما با یک نمونه دو رقیق کننده (یا دوبار شکن) حاصل می شود تا دو مولکول های موج فردی که هر یک در قطبش های متقارن عمود است، تولید شوند. سرعت این اجزا متفاوت است و در جهت نمونهبرداری متفاوت است. پس از خروج از نمونه، اجزای نور با یکدیگر فاز می شوند، اما هنگامی که از طریق آنالیزور عبور می کنند، با تداخل سازنده و مخرب ترکیب می شوند.

هنگامی که یک نمونه بی هوازی به فوکوس برسد و از طریق 360 درجه روی یک مرحله میکروسکوپ نوری قطبی شده دایره ای چرخانده شود، بسته به موقعیت چرخشی، ظاهری روشن و تاریک (منقرض شده) ظاهر می شود. هنگامی که محور طول نمونه در زاویه 45 درجه به محور پلاریزه می شود، حداکثر درجه روشنایی به دست می آید و هنگامی که دو محور همگام می شوند، بیشترین میزان انقراض مشاهده می شود. در طی چرخش در محدوده 360 درجه، بین 4 تا روشن و تاریک، در درجه حرارت 90 درجه، بینایی نمونه تغییر می کند. این به دلیل این واقعیت است که هنگامی که نور قطبیدهنده نمونه دوتنگی را با یک جهت ارتعاشی موازی با محور نوری تحت تاثیر قرار می دهد، ارتعاش نور با محور اصلی نمونه همخوانی دارد و به نظر می رسد ایزوتروپیک (تاریک یا منقرض شده) ظاهر می شود. اگر جهت گیری نمونه با 45 درجه تغییر یابد، اشعه های نور اتفاق می افتد به وسیله نمونه به اجزای عادی و فوق العاده ای که در تجزیه و تحلیل به کار گرفته می شوند تا الگوهای تداخل ایجاد شوند. از آنجا که تداخل تنها زمانی اتفاق می افتد که پرتوهای نور قطبی شده یک جهت ارتعاش یکسان داشته باشند، حداکثر دو برابر شدن زمانی مشاهده می شود که زاویه بین صفحه اصلی نمونه و روشنایی مسیر هدایت ارتجاعی همپوشانی داشته باشد. تداخل بین اشعه های نور سفید ترکیب شده در صفحه ارتعاش آنالیز، اغلب طیف رنگی تولید می کند که به دلیل رنگ های تکمیلی باقی مانده ناشی از دخالت مخرب نور سفید است. رنگهایی که در زیر نور با نور سفید در عینک میکروسکوپ دیده می شود می تواند به صورت کمی نتیجه گیری هایی را در مورد تفاوت های مسیر و مقادیر ضخامت نمونه انجام دهد، زمانی که شاخص های انکسار نمونه مشخص شوند.

میکروسکوپ نور پلاریزه برای تشخیص بین منشاء انحصاری (ایزوتروپیک نوری) و دوگانه انکساری (اپتیکی آنیزوتروپیک) استفاده می شود. مواد آنیزوتروپیک مانند بلورهای دو طرفه یا دوقطبی، پلیمرهای گرا و یا بلورهای مایع، اثرات تداخل را در میکروسکوپ نور پلاریزه ایجاد می کنند که منجر به اختلاف رنگ و شدت در تصویر می شود که از طریق عدسی ها دیده می شود و در فیلم گرفته می شود یا به عنوان یک تصویر دیجیتال این تکنیک برای مطالعات جهت دوبعدی ریزش مو مفید است که در یک شبکه بلوری قرار گرفته یا از طریق تعاملات مولکولی زنجیره ای در پلیمرهای طبیعی و مصنوعی و مواد مرتبط آنها مفید است. همچنين در نور پلاريزه شده، تنش ها در رسانه هاي منفرد شفاف (به عنوان مثال، شيشه) و شناسايي و مشخص نمودن طيف گسترده اي از مواد آنيزوتروپيک از طريق شاخص شکست و دو طرفه شدن، مورد بررسي قرار مي گيرند.

مطالب ما را می‌توانید از همین سایت دنبال کنید و در صورت تمایل به خرید محصولات مرتبط با مقالات می‌توانید از بخش تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

Polarized Microscope

میکروسکوپ نوری

میکروسکوپ نوری پولارایزشده برای مشاهده و عکاسی از نمونه هایی که به وضوح قابل مشاهده هستند به علت خصیصه نوری آنیزوتروپیک آنها طراحی شده است.

ادامه مطلب »
به این مطلب امتیاز دهید.
4.5/5

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp